Partnerský Blogísek Lady Croft najdete ZDE

Oficiální Stránka Hry Tomb Raider (KLIK)Červen 2009

15.SB-Laruška

16. června 2009 v 19:55 | Lara´s Shadow |  Spřátelené Blogy
A už 15.Sbéčko,Adminkou je Laruška a blogík je o Laře Croft,doufám že se tam přídete podívat páč by byla škoda nenavštěvovat takovej zajímavej blog!!!Klik na odkaz


(Diplomek udělám za chvíli)


Prázdniny jsou už tady!

13. června 2009 v 20:19 | Lara´s Shadow |  Novinky
Tak už zese jsou tu prázdniny,dva měsíce volna a plno zábavy.Už se těším protože mi končíme už 19.června protože tady v Táboře bude nějaká olimpiáda a v naší škole budou ubytováni žáci z celé ČR!!! Zrovna v pátek sme stěhovali vojenské postele aby mohli na něčem spát,bylo to decela snadný páč mi holky jsme stěhovaly jenom madrace!!!
Pro moje SBéčka-Mám vás ráda

13. června 2009 v 19:57 | Lara´s Shadow |  Pro vás

Výročí dne: 6.červen 1944

6. června 2009 v 20:08 | Lara´s Shadow |  Novinky

Vylodění v Normandii: začátek konce Hitlerovy říše

Vylodění v Normandii


6. června 1944 je dnem D pro vylodění v Normandii. Spojenecká vojska otevřela západní frontu druhé světové války. Pro hitlerovské Německo to byl začátek jeho konce...

"LES CAROTTES SONT CUITES" tedy "mrkve jsou uvařené" - tak zněl kódový signál vyslaný generálem de Gaullem v předvečer vylodění 5. června 1944. Byl určen silám odporu k zahájení partyzánských akcí.

V severozápadní Francii vládlo na začátku června prachbídné počasí. Německá špionáž sice zachytila tento i další signály, které naznačovaly že Spojenci chystají větší akci, avšak nevěnovali jim příliš pozornosti. Josef Götz, elitní německý špion, upozornil nadřízené, že zachytil informace, podle kterých 6. června dojde k vylodění. Ti ho ale nebrali vážně, protože vylodění prorokoval už několikrát.

Normandie


Zraky nacistických generálů se navíc soustředily na východní frontu. Během jara se podařilo Sovětům vyčistit Krym od německých vojsk. Hitler v reakci na to zbavil jednoho ze svých nejlepších generálů Ericha von Mansteina vedení východních armád a poslal ho do předčasného důchodu.

Spojencům bylo jasné, že otevření druhé fronty bude pro Třetí říši smrtelné. Období kolem první dekády června bylo vybráno mimo jiné z toho důvodu, že v tu dobu byl měsíc v úplňku.V důsledku silnějšího přílivu mohou lodě doplout dále a hrozí menší nebezpečí uvíznutí na mělčině.

Akce, jejíž příprava trvala od dubna 1942, začala ještě před úsvitem. Nedaleko města Sainte-Mere-Eglise vyskákali parašutisté z 82. a 101. výsadkové divize. Podporovali je britští commandos, kteří rychle dobyli nejdůležitější mosty v oblasti a přerušili německé komunikační kanály.

Kostel


Dostali se tak do týla Atlantického valu, který byl vybudován pro ochranu francouzského pobřeží. Připraven byl i odboj. Po výše zmíněném signálu prováděli rozsáhlou sabotáž železnic, komunikačních center, spojovacích drátů či elektrických rozvoden.

S ranním rozbřeskem, přesně v 6:30, začala operace s krycím názvem Overlord. Spojenecký výsadek pod vrchním velením generála Dwighta Eisenhowera se se vylodil na pobřeží Dolní Normandie. Spojenci rozdělili invazní oblast do pěti sektorů: Utah, Omaha (americké jednotky) Gold, Sword (britské jednotky) a Juno (kanadské jednotky).

Blesková a masivní akce zcela zaskočila Němce. Ti nepočítali, že by k vylodění mohlo dojít v této oblasti. Chyběl zde totiž přístav, který by kapacitně odpovídal požadavkům invaze. Hitler do se domníval, že operace v Normandii jsou jen manévry, které mají odvést pozornost od útoku na Calais nebo některý z jiných velkých francouzských přístavů.

Muzeum vylodění v Normandii

V sektorech Utah, Gold, Sword a Juno proběhlo vylodění relativně rychle a s minimálními ztrátami. O poznání hůře bylo na pláži Omaha. Americké jednotky jednak bouře před vyloděním zanesla o něco jižněji, než byl původní plán, navíc tato oblast byla více kopcovitá, než ostatní. V okolí ještě shodou náhod probíhalo menší vojenské cvičení německých jednotek, které se ihned plně zapojily do obrany pobřeží.

Proto zde měli Spojenci největší ztráty. Odhadem na Omaze padlo 4500 mužů z celkového počtu 43 000. Na straně Němců bylo asi 1200 obětí. (Na Utahu se vylodilo celkem asi 32 000 mužů, padlo 200, Gold 25 000/400, Sword 29 000/630 a Juno 21 000/340. Oběti na straně Německa nejsou známé).

Den D


Přes veškerá úskalí se podařilo na všech pěti plážích do soumraku vytvořit poměrně rozsáhlá předmostí a zabezpečit je. Do Normandie tak mohli začít proudit další vojáci, technika a vojenský materiál.

Brzy začali Spojenci budovat u městečka Arromanches-les-Bains přístav. Pro jeho základy použili vraky lodí, které sem speciálně dovezli. Spolu s železobetonovými krychlemi je potopili a vytvořili tak pevný základ pro budoucí mola. Proti leteckým útokům, které však nebyly oproti očekávání tak masivní, použili spojenci balóny. Hustá síť kotvících lan těchto balónů byla neproniknutelná pro letouny, které by chtěly přístav ohrozit. Pro jeho ochranu se vyráběla v nočních hodinách i umělá mlha.

Opevnění v Normandii


Druhý takto budovaný přístav na pláži Omaha zničila obří bouře, která Normandii zasáhla 19. června. Nicméně k tomuto datu se podařilo dostat na pevninu více než 620 000 mužů (včetně Čechů, Belgičanů, Poláků, Řeků nebo Holanďanů), 100 000 vozidel a 220 000 tun materiálu.

Tato úspěšná akce se nesmazatelně zapsala do dějin vojenské historie a přinesla definitivní obrat ve druhé světové válce. Hitlerova říše se po takto mocném úderu zmohla už jen k několika dílčím protiofenzivám, které ale nemohly nijak odvrátit její pád.

Jsem zpět

6. června 2009 v 19:58 | Lara´s Shadow |  Novinky
Moc se vám všem omlouvám že sem nepřidávala žádné články,neměla jsem vůbec na blog čas ale teď to napravím,známky ve škole už jsou uzavřené a tak se mohu plně věnovat svému blogíku.To byste nevěřily že skoro naše celá třída 8.D propadá a je jim to jedno ale zase je to dobře protože se zbavim lidí které nemám zrovna v lásce,a hlavně jedný nafoukaný cikánky která si myslí že spasí svět kvůli ní jsem dostala důtku třídního učitele za to že sem jí rozbila hubu,ale pochopte nemohla sem ty její urážky už poslouchat a už to bylo,učitelka si zavolala rodiče do školy,a řešila se rasová nesnášenlivost!14.SB-Lady Lara Croftová

6. června 2009 v 19:44 | Lara´s Shadow |  Spřátelené Blogy
Moje druhá nejlepší kámoška si založila blogík,byla by ráda kdyby jste se na něj koukli a popřípadě napsali i nějakej komentík Zde je adresa: